Защо обичаме кучетата си толкова много?
В ероятно сте виждали тениски (или самите вие притежавате такава), на които пише „Предпочитам компанията на кучето си!“ и това е толкова смешно, колкото и вярно. Истината е, че връзката, която споделяме с домашните си любимци е нещо много специално! Това е чувство, емоция, различна дори от тази, която изпитваме към най-близките си хора. За това и мнозина се питат: „Нормално ли е да обичам кучето си толкова много?“
Краткият отговор е да. И за това има много причини. Все пак, кучетата не се наричат най-добрите приятели на хората без причина, нали?
Причините, поради които обичаме кучетата толкова много (или поне част от тях!)
Списъкът с причините, поради които обичаме кучетата си, изглежда безкраен. И макар че повечето собственици едва ли се нуждаят от конкретно обяснение защо са (нека си го признаем!) леко обсебени от домашните си любимци, науката, експертите и дори еволюцията могат да ни насочат към това, което прави връзката с косматия ни другар толкова силна.
- Безопасност
Преди хиляди години кучетата – или техните най-ранни предци, вълците, са помагали за защитата на хората, като са охранявали даден район и са предупреждавали за задаващи се заплахи. За отплата, им е било позволено да се хранят с остатъците от лова и им е бил предложен подслон, коментира д-р Клайв Д. Л. Уин, професор в катедрата по психология и директор на Canine Science Collaboratory в Държавния университет на Аризона през Американския киноложки клуб.
Тази симбиотична връзка може да е започнала по необходимост и за двете страни, но идеята, че кучето ни предлага защита, независимо дали подсъзнателно или чрез поставяне на специфични задачи, се е запазила и до днес. Домашните любимци ни пазят от натрапници и макар да лаят повече, отколкото да хапят, това ни стига, за да се почувстваме една идея по-сигурни!
- Приятелство
Ако приемате кучето за най-добрия си приятел, не сте сами! Да бъдем с домашния си любимец намалява стреса и влияе положително на настроението ни. Освен това, присъствието на четириногите помага при борбата със самотата. Ако се чувствате изолирани, кучето ви ще се намеси, за да ви осигури това присъствие и приятелство, от което имате нужда.
- Щастие
Ако се чувствате добре около кучето си, то трябва да знаете, че учените са открили някои осезаеми физиологични причини за силната връзка между хората и домашните им любимци. По темата има различни проучвания, които изтъкват, че при взаимодействията между стопаните и четириногите им другари и у двете страни са повишават нивата на окситоцин, известен още като хормона на щастието. Подобна реакция се получава и при дирекрен зрителен контакт. Нещо повече, изследване от 2017 г. показва, че нивата на кортизол, индикатора за стрес, при хората намаляват в резултат на близостта с кучето им. Или казано с други думи: прекарването на време с кучето ви прави и двама ви по-щастливи.
- Безусловна обич
Кучетата винаги са готови да ни изслушат и това не е само защото не могат да ни отговорят. По този начин връзката, която имаме с домашния си любимец, е различна от човешките взаимоотношения, които често идват с изказване на мнения и коментари.
Домашните любимци ни осигуряват най-чистата форма на обич. Те присъстват, прощават и са лоялни. Винаги са искрени в намеренията си и не се интересуват от вашия социално-икономически статус, как се вписвате или не в обществото, каква кола карате или как изглеждате.
- Емоционална подкрепа
Въпреки че има кучета, които са сертифицирани като терапевтични или животни за емоционална подкрепа, всеки домашен любимец крие огромни лечебни способности! Взаимодействията, които имаме с питомеца си, могат да помогнат за подобряване на взаимоотношенията, които изграждаме с околните. Например, човек, преживял травма, който има затруднения с доверието, може да научи отново как да се отпуска чрез връзката, която осъществява с домашния си любимец.
Знае ли кучето ми, че го обичам?
Кучетата са социални, емоционални и интелигентни животни. Те се свързват с хората в живота си, научават се да ни се доверяват и да търсят от нас насоки, защото знаят, че се грижим за тяхната безопасност и нужди. Точно както вие сте се научили да разбирате маниерите и поведението на домашния си любимец, той също има своите начини да интерпретира вашите емоции, смятат специалистите.
Езикът на тялото на домашния ви любимец може да ви каже много за това какво чувства той и какво усещане има спрямо вас. Може би при четириногите мярката за това, което бихме могли да наречем любов, е нещо по-близо до безопасността и доверието. Ако четириногият ви другар ви вярва, чувства се комфортно и сигурно с вас, то езикът на тялото му ще ви даде отговор.
Можем ли да обичаме кучето си твърде много?
Освен ако не се касае за екстремна ситуация, показваща нездравословна зависимост от домашния ви любимец (например, ако многократно отменяте планове с приятелите и семейството си, за да прекарвате повече време с него у дома), не е възможно да обичате кучето ви твърде много. Въпреки това, не е невъзможно да навредите на питомеца си, водени от погрешно разбиране как да му засвидетелствате колко много значи за вас. Някои примери включват:
- Даване на твърде много лакомства и прехранване;
- Нездравословна диета с висококалорични остатъци от масата;
- Твърде много физическо внимание – не всички кучета обичат да се гушкат толкова, колкото ни се иска;
В по-голямата си част обаче собствениците не бива да се притесняват, че обичат кучето си твърде много. Просто се оставете и се насладете на това чувство!
Вижте още:
10 подаръка, с които ще зарадвате всеки собственик на куче тази Коледа